jkh
15 آذر 1401 - 15:18

تلاش اتحادیه اروپا برای نزدیکی بیشتر به بالکان غربی برای مهار بحران پناهندگان

کمیسیون اروپایی می‌خواهد امروز در نشستی در تیرانا همکاری‌های نزدیکتر با کشورهای بالکان غربی برای جلوگیری از هجوم مهاجران را در دستور کار قرار داده و همچنین از نفوذ کشورهای چین و روسیه در این منطقه جلوگیری کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "فرانکفورت آلگماینه سایتونگ" در گزارشی نوشت: کمیسیون اتحادیه اروپا پیش از نشست سران کشورها در تیرانا، از کشورهای بالکان غربی خواسته است تا برای مهار مهاجرت غیرقانونی همکاری نزدیک‌تری داشته باشند.

مارگاریتیس شیناس، معاون رئیس کمیسیون اروپایی در این باره گفت: برای شرکا روشن کرده ایم که نیاز فوری به اقدام وجود دارد. این امر به ویژه در مورد تعدیل سیاست ویزا اتحادیه اروپا، بلکه در مورد سایر اقدامات مانند استقرار مرزبانان اتحادیه اروپا نیز صدق می کند. کمیسیون یک برنامه عملیاتی برای این منظور ارائه کرده است.

بر اساس اطلاعات کمیسیون اروپایی در سال جاری 130 هزار گذرگاه غیرقانونی مرزی در مسیرهای مهاجرت در بالکان به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه برابر افزایش داشته است. ایلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا روز دوشنبه توضیح داد، تعداد واقعی ورودی‌ها احتمالاً حتی بیشتر خواهد بود. وی خاطرنشان کرد که 660,000 درخواست پناهندگی برای اولین بار در سال جاری فقط از حدود 250,000 ورود نامنظم ثبت شده از طریق همه مسیرهای مهاجرت وجود داشته است.

کمیسیون اروپایی از همه کشورهای بالکان غربی می‌خواهد که فقط اجازه ورود بدون ویزا به شهروندان کشورهایی را بدهند که از این امتیاز در اتحادیه اروپا نیز برخوردار هستند. به ویژه صربستان تا کنون این قانون را آشکارا نقض کرده است. بلگراد که با تهدید از دست دادن ورود بدون روادید مواجه شد، در عین حال مقررات خود را برای تونس و بوروندی تغییر داد و قول داد که همین کار را برای هند نیز انجام دهد. یوهانسون این را تصدیق کرد، اما اشاره کرد که سایر کشورها نیز باید این گذرگاه ها را ببندند. در غیر این صورت آنها نیز باید محدودیت ها را بپذیرند.

بروکسل مرز بین صربستان و مجارستان را به عنوان دروازه دیگر ورود مهاجران شناسایی کرده است. کمیسیون اروپایی می خواهد مقامات فرانتکس و یوروپل را به آنجا بفرستد و این موضوع را با هر دو کشور در میان بگذارد. برای اولین بار، نیروهای مرزی اتحادیه اروپا نیز بین کشورهای بالکان غربی مستقر خواهند شد. برای این منظور قراردادهای استقرار منعقد شده است.

سران کشورها و دولت های 27 کشور اتحادیه اروپا امروز با همتایان خود از صربستان و دیگر کشورهای بالکان غربی دیدار می کنند. یکی از موضوعات اجلاس سران در تیرانا، پایتخت آلبانی، نحوه برخورد با روسیه است.

صربستان تاکنون به تحریم های اتحادیه اروپا به دلیل جنگ روسیه علیه اوکراین نپیوسته است و همچنان روابط نسبتا نزدیک خود را با دولت مسکو حفظ می کند. همه کشورهای بالکان غربی در واقع برای عضویت در اتحادیه اروپا تلاش می کنند، اما در مراحل مختلفی از این روند هستند. این روند علاوه بر آلبانی و صربستان، در مورد مقدونیه شمالی، بوسنی و هرزگوین، مونته نگرو و کوزوو هم وجود دارد.

بر خلاف اعلام قبلی، الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان می خواهد به این نشست سران در تیرانا سفر کند. وی دیروز در حاشیه یک مانور نظامی در نزدیکی بلگراد به خبرنگاران گفت: اگر من به آنجا نمی رفتم ممکن بود هیچ فایده ای نداشته باشد، اما آسیب بزرگی به کشور ما وارد کند.

ووچیچ ابتدا شرکت خود در این نشست را در روز جمعه لغو کرد. دلیل او خشم از آلبین کورتی، نخست وزیر کوزوو بود. دولت بلگراد کوزوو را که از سال 2008 مستقل شده و قبلا به صربستان تعلق داشت، به رسمیت نمی شناسد.

برای بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا، موضوع مهاجرت غیرقانونی در کنار روسیه در نشست تیرانا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اخیراً افراد بیشتری از طریق بالکان غربی به اتحادیه اروپا آمده اند.

در اصل، اتحادیه اروپا می‌خواهد کشورهای بالکان غربی را به خود نزدیک‌تر کند و آنها را به انجام اصلاحات بیشتر تشویق کند، که در نهایت باید به پیوستن به اتحادیه اروپا منجر شود. حمایت مالی میلیاردی نیز برای آن ها وجود دارد. به این ترتیب اتحادیه اروپا همچنین می خواهد از نفوذ بیشتر کشورهای دیگر مانند روسیه یا چین در این منطقه جلوگیری کند.

با این وجود، در اتحادیه اروپا درباره اینکه آیا روند گسترش اتحادیه اروپا باید با توجه به تلاش‌های مسکو و پکن برای اعمال نفوذ تسریع شود، اختلاف نظر وجود دارد. در حال حاضر هیچ یک از کشورهای بالکان غربی جدول زمانی مشخصی برای الحاق ندارند. اتحادیه اروپا مذاکرات الحاق با مونته نگرو و صربستان را به ترتیب از سال 2012 و 2014 انجام داده است و این روند در سال جاری با آلبانی و مقدونیه شمالی آغاز شد. کمیسیون اتحادیه اروپا اخیراً وضعیت نامزدی برای بوسنی و هرزگوین را توصیه کرد. کوزوو تاکنون تنها یک نامزد بالقوه برای الحاق بوده است.

از آنجا که اجلاس سران بالکان غربی در تیرانا اولین نشست در نوع خود در منطقه است، چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا، پیش از آن از یک رویداد "بسیار نمادین" صحبت کرد. اولاف شولتز ، صدراعظم آلمان هم برای شرکت در این نشست به آلبانی می رود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899477