jkh
06 مرداد 1401 - 13:55

مسئولان امنیتی بلخ، امنیت عزاداران حسینی در مزارشریف را تأمین می‌کنند

سخنگوی پولیس بلخ گفت که به تمامی نیروهای امنیتی در مزار شریف و ولسوالی های بلخ پیام کتبی فرستاده شده که نیروهای ویژه شان را برای تأمين امنیت مراسم عزداری محرم بفرستند.

در آستانه ماه محرم، مسئولان امنیتی بلخ به عزاداران حسینی اطمینان می دهند که بدون هیچ نگرانی در مراسم شان شرکت کنند و نیروهای ویژه،  امنیت آنان را تأمین می‌کنند.

محمد آصف وزیری، سخنگوی پولیس بلخ، امروز پنجشنبه، (۶ اسد/مرداد) گفت: تمام نیروهای امنیتی ما برای تأمين امنیت تکیه خانه ها و مساجد آماده هستند و عزاداران با اطمینان مراسم شان را برگزار کنند.

وزیری گفت: «ما نیروهای ویژه ای را برای تأمين امنیت عزاداری ها آماده کرده ایم و هر مسجد باید یک روز قبل از برگزاری عزاداری، حوزه مربوطه خود را در جریان بگذارد تا این نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت مساجد فرستاده شوند و امنیت به گونه بهتر تأمين شود.»

سخنگوی پولیس بلخ گفت که به تمامی نیروهای امنیتی در داخل شهر مزار شریف و ولسوالی های بلخ پیام کتبی فرستاده شده که نیروهای ویژه شان را برای تأمين امنیت مراسم عزداری محرم بفرستند.

این در حالی است که روز گذشته سید حیدر هاشمی، امام جمعه مسجد سلطانیه مزار شریف نیز در نشست علمای ۹ ولایت شمال کشور به عزاداران حسینی اطمینان داد که بدون هیچ نوع نگرانی مراسم شان را برگزار کنند.

در نشست روز گذشته منشوری نیز برای تمام علما و مساجد مزار شریف توزیع شد که توصیه هایی را برای تأمین امنیت بهتر عزاداری ها در نظر گرفته است.

هیأت امنا و مسئولین مساجد و حسینیه ها در هر مسجد هم یک مسئول امنیتی تعیین کرده و از ظرفیت جوانان و نیروهای فعال محلی شان استفاده کنند.

برای هر مسجد و حسینیه یک تیم بازرسی امنیتی لازم است تا تمامی افرادی که وارد مسجد می شوند در فاصله پنج متر دورتر از دوازه مسجد تلاشی شوند و برای بخش بانوان نیز تلاشی در نظر گرفته شود.

تیم امنیتی هر مسجد باید یک تیم بازرسی بدنی را زیر نظر مسئول امنیتی در ساعات جریان مراسم در مسیر مسجد و حسینیه توظیف کند تا علاوه بر تلاشی، مانع ورود افراد مسلح ناشناس به داخل مسجد شود.

در چارچوب تیم نظارتی مسجد یک تیم با لباس شخصی منطقه و ساحه اطراف محل مسجد را نظارت و در صورت مشاهده موارد مشکوک ضمن هماهنگی با مسئول امنیتی مسجد، حوزه مربوطه را نیز در جریان بگذارد.

بلخ با مرکزیت مزار شریف همه ساله با آغاز محرم و ایام عزاداری حسینی سیاه پوش می شود. تمام مساجد و حسینیه های شهر شاهد برگزاری مراسم با شکوه عزاداری حسینی هستند و تحت هیچ شرایطی عزاداری ها تعطیل نشده است. حتی سال گذشته ششم ماه محرم بود که نظام جمهوری سقوط کرد و بلخ به تصرف نیروهای «طالبان » درآمد؛ اما عزاداری ها همچنان ادامه داشت و در مراسم عاشورای حسینی سال گذشته در روضه شریف بیش از صدهزار تن شرکت کرده بودند و نیروهای طالبان مسئولیت تأمین امنیت این مراسم را داشتند.

باشگاه خبرنگاران جوانافغانستانافغانستان

شناسه خبر: 484339