jkh
14 مرداد 1401 - 13:10

آب شرب محمودآباد از لحاظ کیفی سالم است

ساری - ایرنا - شرکت آب و فاضلاب مازندران روز جمعه در واکنش به فیلم منتشر در فضای مجازی مبنی بر آلودگی آب در شهرستان محمودآباد اعلام کرد که تاکنون هیچگونه آلودگی آب در شهرستان محمودآباد مشاهده نشده و آب آشامیدنی به صورت مستمر پایش می شود.

به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر یکی از شهروندان محمودآبادی با تهیه فیلمی از  وضعیت آب شرب و فرستادن آن برای یکی از شبکه های خبری خارج کشور اعتراض خود را به  کیفیت آب شرب اعلام کرد.

در این ویدئو چند ثانیه‌ای یک شهروند محمودآبادی به کیفیت آب در مسکن مهر این شهرستان اشاره می‌کند و می‌گوید:"فیلتر تصفیه آب در زمان کمتر از ۱۵ روز به صورت کامل سیاه و گل آلود شده است. خواهشا به فکر سلامتی مردم باشید."

پس از پخش این فیلم روابط عمومی اداره آب در اطلاعیه ای که یک نسخه آن در اختیار خبرنگار ایرنا قرار گرفت، اعلام کرد: آب آشامیدنی شهرستان محمودآباد از طریق منابع آب زیرزمینی بسیار عمیق تامین می‌شود که پس از عملیات گندزدایی و تصفیه مقدماتی وارد فاز نهایی تصفیه می‌شود که با توجه به آنالیز مستمر آب از نقطه تولید تا مصرف و حتی کنترل فرآیند تصفیه گزارش های آنالیز نشان از کیفیت مطلوب آب در مقایسه با استاندارد ملی ایران (۱۰۵۳) دارد.

در این توضیح در خصوص دستگاه‌های تصفیه آب خانگی تاکید شده است که این دستگاه‌ها بر اساس درخواست و نیاز مشتری از چندین اجزاء تشکیل شده است که عمده ترین آنها فیلترهای الیافی از جنس پلی پروپیلن،فیلترهای کربنی،اسمز معکوس و فیلترهای مینرال است که ۹۹ درصد املاح معدنی مجاز(مورد نیاز بدن انسان) و غیر مجاز و آلودگی‌های میکروبی با اندازه پنج میکرون را حذف می‌کند.

بر اساس اعلام روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب مازندران آنچه در کلیپ نمایش داده شده حاصل عمل اکسیداسیون مقادیر آهن مجاز در آب بوده که توسط فیلترهای کربنی از طریق اکسیداسیون به طور کامل حذف شده است و مقادیر آهن مورد نیاز در آب لوله کشی در محدوده کمتر از یک دهم میلی گرم در لیتر(پایین تر از استانداردهای ایران با رقم۳ دهم میلی گرم در لیتر) است که نیاز به حذف آن از طریق دستگاههای آب تصفیه خانگی نیست .

روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب مازندران همچنین بیان کرد: اگر مشترکی از این دستگاه‌ها استفاده کند با توجه به قابلیت اکسیداسیون آهن در فاز کربنی منجر به تولید آهن سه ظرفیتی و انباشت آن در بدنه فیلتر می‌شود که متاسفانه از آن به عنوان آلودگی آب نام برده شده در حالی که با توجه به فازهای مختلف دستگاه تصفیه آب خانگی،فیلترهای الیافی در مرحله اول با حذف ذرات تا پنج میکرون و فیلترهای کربنی در مرحله بعدی با انجام اکسیداسیون و حذف (واکنش شیمیایی) املاح عملا آب تولیدی، آب مقطر و بدون هرگونه املاح معدنی مورد نیاز بدن و به اصطلاح آب بی خاصیت بوده که غیر قابل شرب است.

در این توضیح تاکید شده است که با توجه به عدم مدیریت زمان و ضوابط بهره برداری از دستگاه تصفیه آب خانگی،فیلترهای موجود در دستگاه تصفیه آب خانگی باعث رشد جرم‌های میکروبی(بیوفیلم) می‌شود و در نهایت آب خروجی غیر بهداشتی و غیر قابل شرب است.

مهر تاکید شبکه بهداشت و درمان بر سلامت آب محمودآباد

مهر تاکید شبکه بهداشت و درمان بر سلامت آب محمودآبادمدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان محمودآباد نیز روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه آب شرب محمودآباد کاملا سالم است، گفت: تاکنون هیچگونه آلودگی آب در سرخ‌رود و محمودآباد مشاهده نشده و آب آشامیدنی به صورت مستمر پایش، آزمایش و کلر سنجی می‌شود.

عباس توان با بیان اینکه رنگ آب ارتباطی به آلودگی آب ندارد، افزود: همه مطالب منتشرشده مبنی بر آلودگی آب این شهر کذب است و نتایج حاصل از آزمون‌های میکروبی و کیفی بیانگر سلامت مناسب آب شرب  می‌باشد.

وی با تاکید بر اینکه آب شرب شهری و روستاهای محمودآباد روزانه کلرسنجی می‌شود، بیان کرد: آلودگی آب خط قرمز بهداشت و درمان  می باشد و به هیچ عنوان ما به سادگی از کنار این مساله عبور نخواهیم کرد و به صورت مستقیم مداخله خواهیم کرد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان محمودآباد تاکید کرد: آب شرب مصرفی در محمودآباد کاملا مورد تایید بهداشت و درمان می باشد و هیچگونه آلودگی ندارد.

شهرستان محمودآباد اندکی بیش از یکصد هزار نفر جمعیت دارد. این شهرستان دارای ۲ شهر و ۸۴ روستا است و در حال حاضر  ییش از ۴۶ هزار خانوار جزو مشترکین اداره آب این شهرستان هستند.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 536220