jkh
07 مرداد 1401 - 16:17

دیدار احتمالی وزیر خارجه هند با وزیر خارجه طالبان در حاشیه اجلاس شانگهای

منابع هندی از احتمال نخستین دیدار رو در روی وزیر خارجه هند با وزیر خارجه دولت موقت طالبان در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای خبر دادند.

- اخبار بین الملل -به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، منابع خبر دادند «سوبرامانیام جایشانکار» وزیر خارجه هند احتمالاً در حاشیه نشست وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای با «امیرخان متقی» وزیر خارجه دولت موقت طالبان در تاشکند دیداری دوجانبه خواهد داشت.

خبرگزاری تسنیم««سوبرامانیام جایشانکار» وزیر خارجه هند احتمالاً درمنابع دیپلماتیک به «د پرینت» گفتند، در حالی که هیچ تأیید رسمی در مورد این دیدار از سوی دو طرف وجود ندارد، دولت موقت طالبان از زمانی که هند در ژوئن سال جاری تصمیم گرفت سفارت خود را در کابل بازگشایی کند، درخواست ملاقات با جایشانکار را داشته است.

جایشانکاراگر این دیدار صورت گیرد، این نخستین تعامل رو در رو بین جایشانکار و متقی خواهد بود.

به گفته منابع بلندپایه، نشست پیشنهادی صرفاً بر مسائل مربوط به کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان متمرکز خواهد بود.

جایشانکار روز پنجشنبه برای حضور در اجلاس وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای به تاشکند رفت و انتظار می‌رود در حاشیه این رویداد، دیدارهای دوجانبه‌ای با اعضای این سازمان داشته باشد.

رسانه هندی افزود در حالی که جایشانکار و متقی احتمالاً در دیدار با یکدیگر کمک‌های بشردوستانه هند به افغانستان را بررسی می‌کنند، طرف افغان احتمالاً پیشنهاد از سرگیری پروژه‌های زیربنایی تکمیل نشده هند در افغانستان را مطرح خواهد کرد.

هند از زمانی که طالبان در ماه آگوست سال گذشته قدرت را در کابل به دست گرفت، با طالبان تعامل داشت و در ژوئن سال جاری تصمیم گرفت تا سفارت خود در افغانستان را با اعزام یک «تیم فنی» به کابل بازگشایی کند.

ابراز تمایل طالبان برای ایجاد روابط نظامی با هند

ابراز تمایل طالبان برای ایجاد روابط نظامی با هندهندوستان تایمز: طالبان به دهلی وعده داده علیه القاعده و تروریست‌های پاکستانی اقدام کند

هندوستان تایمز: طالبان به دهلی وعده داده علیه القاعده و تروریست‌های پاکستانی اقدام کندهند: وضعیت امنیتی افغانستان بهبود یافته است/ برای حل چالش‌ها تلاش می‌کنیم

هند: وضعیت امنیتی افغانستان بهبود یافته است/ برای حل چالش‌ها تلاش می‌کنیمانتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 491709