jkh
12 مرداد 1401 - 07:56

مسکو: تلفات و خسارات سنگینی بر نیروهای اوکراینی وارد کردیم

وزارت دفاع روسیه فهرستی از تلفات و خسارات وارده بر نیروهای اوکراینی را منتشر کرد.

وزارت دفاع روسیه از کشته شدن صد‌ها نفر از نیرو‌های اوکراینی و ملی گرا‌های تندرو و مزدوران خارجی خبر داد.

بر این اساس، ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری در مسکو اعلام کرد دو سامانه پرتاب موشک‌های هیمارس و یک سامانه ضد کشتی ساخت آمریکا را در بندر اودسا اوکراین منهدم کرده‌اند.

کوناشنکوف با اشاره به اینکه سامانه موشکی ضد کشتی «هارپون» ساخت آمریکا را در نزدیکی منطقه «ولیکی دالنیک» اودسا منهدم کرده‌اند، افزود: سامانه‌های پدافند هوایی روسیه همچنین در یک روز ۹ فروند هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی را در نقاط مختلف این کشور سرنگون کردند.

وی با بیان اینکه نیروی هوایی روسیه ۹۲ یگان مکانیزه و نزدیک به ۲۰۰ نیروی اوکراینی را در نزدیکی خارکوف مورد هدف قرار داده اند، گفت: با توجه به تلفات نیرو‌های اوکراینی در جبهه خارکوف و زاپوروژیان، توانایی جنگی آنان تضعیف شده است.

کوناشنکوف همچنین اعلام کرد در حمله به سایت کارخانه ماشین آلات انرژی اوکراین نیز ۵۳ مزدور خارجی و چند عضو ارتش اوکراین از پای درآمدند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه تصریح کرد: تاکنون ۲۶۱ فروند هواپیما، ۱۴۵ فروند بالگرد، ۱۶۵۹ فروند پهپاد، ۳۶۱ سامانه موشکی پدافند هوایی، ۴۲۱۵ تانک و خودروی زرهی، ۷۷۸ راکت انداز چند لوله‌ای، ۳۲۳۴ هویتزر و خمپاره انداز و همچنین ۴ هزار و ۶۲۱ دستگاه خودروی نظامی اوکراین منهدم شده است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، ما دولت بایدن را مسئول حملات موشکی نیرو‌های اوکراینی می‌دانیم.

به گزارش الجزیره وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد: واشنگتن در شرایطی که اهداف را برای حملات اوکراین با استفاده از سامانه موشکی هیمارس تایید می‌کند، مستقیما در درگیری اوکراین دخیل است.

باشگاه خبرنگاران جوانبین‌المللاروپا و آمریکا

شناسه خبر: 523456