jkh
05 بهمن 1401 - 10:45

تحولات اوکراین| آمریکا با صراحت تمایل خود برای تحمیل شکست راهبردی روسیه را اعلام می‌کند

تلاش آمریکا برای تعویق شکست اوکراین، رد پیشنهاد واشنگتن برای ارسال تسلیحات روسی به کی‌یف از سوی کلمبیا، برکناری ۴ معاون وزیر و ۵ فرماندار مناطق در اوکراین و تایید شکنجه اسرای روسیه در اوکراین از سوی سازمان ملل، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت امور خارجه روسیه یادآور شده که بحث در خصوص عبور از خطوط قرمز دیگر مربوط به گذشته شده است، چرا که ایالات متحده با صراحت کامل تمایل خود برای تحمیل یک شکست استراتژیک به روسیه در مناقشه اوکراین را اعلام می‌کند.

این مسئله در تفسیر سخنان دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، مبنی بر اینکه غرب «هنوز از تمامی خطوط قرمز» عبور نکرده، از سوی این وزارتخانه توضیح داده شده است. پولیانسکی روز گذشته ابراز عقیده کرد که ناتو و کشورهای غربی واقعاً به درگیری نظامی در اوکراین کشیده شده‌اند، اما هنوز از تمامی خطوط قرمز عبور نکردند.

در وزارت خارجه گفته شد: "یک جنگ ترکیبی علیه روسیه در حال اجرا است که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه نیز  در مورد آن به تفصیل صحبت کرده است. بحث در خصوص عبور غرب از خطوط قرمز دیگر مربوط به گذشته است. ایالات متحده به صراحت اعلام کرده که تمایل دارد شاهد تحمیل یک شکست استراتژیک به روسیه در اوکراین است. بدین ترتیب غیرممکن است که متوجه واقعیت در حال رخداد نشویم."

پیش از این، لاوروف در جریان سفر خود به چند کشور آفریقایی گفت که ایالات متحده با تهدید سایر کشورها به دلیل ادامه همکاری آنها با روسیه، از همه "خط قرمزها" عبور کرده است. وی این واقعیت را نیز مورد توجه قرار داد که رویارویی که غرب علیه روسیه آغاز کرده، دیگر یک جنگ ترکیبی نیست، بلکه تقریبا یک جنگ واقعی است.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سیصد و سی‌ و ششم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

مشاور سابق رئیس پنتاگون معتقد است: واشنگتن می‌داند شکست کی‌یف نزدیک است

سرهنگ بازنشسته "داگلاس مک گرگور"، یکی از مشاوران سابق وزیر دفاع در دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا،  شب گذشته، سه شنبه در مصاحبه‌ای ابراز عقیده کرد که ایالات متحده از نزدیک شدن زمان شکست مقامات کی‌یف آگاه است و تلاش برای تامین تانکهای غربی به اوکراین توسط واشنگتن تنها برای به تاخیر انداختن این مسئله مورد نیاز است.

این مقام نظامی سابق آمریکایی گفت: «من فکر می کنم آنها احساس می کنند که هدف جنگ اوکراین دیگر از دست رفته است. شکست [اوکراین] قطعی و اجتناب ناپذیر است، ولی دولت ایالات متحده در تلاش است تا دریابد که چگونه باید این عذاب را به تعویق بیاندازند. دیدگاه واشنگتن (در رابطه با نتیجه درگیری نظامی در اوکراین) به وضوح تغییر کرده است.»

به گفته مک گرگور، ایالات متحده اروپا و به ویژه آلمان را به سمت تصمیماتی سوق می دهد که از نظر حقوقی، "یک تجاوز مسلحانه" تلقی می شود. او افزود: «من حدس می‌زنم آلمان‌ها در حال حاضر علاقه‌مند دارند که این موضوع هرچه زودتر فیصله پیدا کند.»

رئیس جمهور کلمبیا پیشنهاد آمریکا برای ارسال تسلیحات روسی به اوکراین را رد کرد

گوستاوو پترو، رئیس جمهوری کلمبیا بامداد امروز چهارشنبه، اعلام کرد که کشورش  پیشنهاد آمریکا برای انتقال تسلیحات ساخت روسیه به اوکراین را رد کرده است.

وی گفت: «در یکی از گفتگوها با نمایندگان دولت ایالات متحده، به من گفته شد که به دلیل عدم توانایی در نگهداری از تسلیحات روسی فعال در کلمبیا، آنها این کار را انجام خواهند داد و حاضرند در ارسال این تسلیحات اوکراین کمک کنند. ما از هیچ یک از طرفین این درگیری نظامی حمایت نخواهیم کرد، ما طرفدار صلح هستیم. بنابراین، در مناقشه اوکراین حتی از یک قطعه تجهیزات روسی، در هر شرایطی که در خاک ما باشند، استفاده نخواهد شد.»

پترو توضیح داد که تجهیزات نظامی روسیه در اختیار کلمبیا در وضعیت نامناسبی قرار دارند، زیرا امکان نگهداری از آنها وجود ندارد، با این وجود، بوگوتا حتی قصد بررسی پیشنهاد ایالات متحده را نیز ندارد.

مدودف: بایدن و شولز باید تیک تاک ساعت هسته‌ای را متوقف کنند

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه  و رهبر حزب حاکم "روسیه واحد" بامداد امروز چهارشنبه اعلام کرد که رهبران ایالات متحده و آلمان باید «تک تیک ساعت هسته‌ای» را متوقف کنند، زیرا دیگر باید متوجه شده باشند که «پیکان اوکراینی» آنها دیگر زنگ زده است.

وی گفت: «اجازه دهید رئیس جمهور ایالات متحده - جو بایدن و صدر اعظم آلمان - اولاف شولز برای مدتی تیک تاک ساعت اتمی را متوقف کنند. برای انجام این کار، آنها باید بفهمند که عقربه‌های اوکراینی آنها مدت‌هاست که زنگ زده و دیگر کار نمی کند.»

روز گذشته، عقربه های «ساعت باقی مانده به روز قیامت» که نشان دهنده خطر یک فاجعه هسته‌ای در جهان است، به 10 ثانیه منتقل شد و اکنون 90 ثانیه قبل از «نیمه شب هسته‌ای» را نشان می دهد.

سازمان غیردولتی "بولتن دانشمندان اتمی" گزارش داده است که درگیری نظامی کنونی در اوکراین احتمال استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را نزدیک‌تر می‌کند و "شبح استفاده از سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیایی را ایجاد کرد که واکنش جهان به تغییرات آب و هوایی و تلاش برای حل سایر مشکلات بین‌المللی را پیچیده‌تر از قبل کرده است." 

کابینه وزرای اوکراین چهار معاون وزیر و پنج فرماندار مناطق را برکنار کرد

کابینه وزیران دولت اوکراین چهار معاون وزیر را برکنار کرده و با برکناری فرمانداران منتطق دنپروپتروفسک، کی‌یف، سومی و همچنین بخش‌هایی از مناطق زاپاروژیا و خرسون که تحت کنترل اوکراین هستند موافقت کرد. این مطلب شب گذشته، سه شنبه، در کانال تلگرامی رسمی دولت اوکراین گزارش شد.

در بیانیه مربوطه یادآوری شده است وزیر دفاع -ویچسلاو شاپووالوف، دو معاون وزیر توسعه جوامع و مناطق - ایوان لوکریا و ویچسلاو نیگودا، و همچنین معاون وزیر سیاست اجتماعی - ویتالی موزیچنکو از سمت های خود برکنار شدند.

همچنین از پیشنهادهای رئیس جمهور اوکراین ولادیمیر زلنسکی برای برکناری روسای مناطق دنیپروپتروفسک، سومی، منطقه کی‌یف و روسای مناطق خرسون و زاپروژیا حمایت شد.

علاوه بر این، آلکسی سوبولف، به سمت معاون وزیر اقتصاد اوکراین منصوب شده است.

در همان روز سه شنبه، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، آلکسی کولبا، رئیس سابق اداره منطقه ای کی‌یف را به عنوان معاون رئیس دفتر خود منصوب کرد.

پیش از این ، زلنسکی از انجام تغییرات پرسنلی جدی در ساختارهای قدرت اوکراین خبر داده  و هشدار داد که این تغییرات بر سازمان های مجری قانون این کشور نیز تأثیر خواهد گذاشت.

سازمان ملل 50 مورد شکنجه اسرای روسی توسط نظامیان اوکراین را تایید کرد

در گزارش دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد این واقعیت مورد تایید قرار گرفته است که طی شش ماه اول درگیری نظامی در اطراف اوکراین، حداقل 50 مورد شکنجه یا انواع مختلف بدرفتاری و استفاده از خشونت با اسرای جنگی روسی توسط نیروهای نظامیان اوکراینی ثبت شده است.

این مطلب را راوینا شامداسانی، سخنگوی این آژانس شب گذشته، سه شنبه اعلام کرد. به گفته وی، کارشناسان نظارت بر حقوق بشر به اسیران جنگی روسی در اماکن رسمی بازداشت دسترسی پیدا کرد و بدین ترتیب توانستند به طور محرمانه با اسیران جنگی صحبت و ادعاهای مربوط به نقض حقوق بشر را بررسی کرده و ارتکاب آنها را تایید می کنند. 

علاوه بر این، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل  از ویدئوی ارائه شده توسط روسیه که نشان دهنده نقض حقوق بشر توسط شبه نظامیان اوکراینی علیه زندانیان روسی است، آگاه است. شامداسانی گفت که این اداره ویدئوها را تجزیه و تحلیل کرده و در گزارش های مختلف در این خصوص گنجانده است.

پوتین سیستم دفاع هوایی روسیه را یکی از بهترین‌ها در جهان نامید

 ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که  سیستم دفاع هوایی این کشور را یکی از بهترین‌ها در کل جهان است. به گفته وی، این واقعیت در نتیجه عملکرد این سیستم تأیید شده است.

رئیس جمهوری روسیه عصر روز سه شنبه در دیدار با ویچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه بلگوراد تاکید کرد: کار رزمی عملی ثابت کرده است که پدافند هوایی روسیه یکی از بهترین ها در جهان است.

وی یادآور شد که فدراسیون روسیه بیش از سه برابر موشک های دفاع هوایی پاتریوت تولید می کند.

پوتین در این دیدار همچنین اعلام کرد که گول زدن شهروندان روسیه با اخبار جعلی اوکراینی کار چندان آسانی نیست و آنها در برابر اطلاعات نادرست رسانه‌ای بسیار مقاوم هستند.  رئیس جمهور روسیه این مسئله را در واکنش به سخنان فرماندار بلگوراد بیان کرد که به این مسئله اشاره کرد که جنگ اطلاعاتی گسترده اوکراین علیه ساکنان منطقه در جریان است و نمونه هایی از اخبار جعلی پخش شده از سوی کی‌یف را بیان کرد.

کشته شدن 25 نفر در جریان حملات ارتش اوکراین به  منطقه بلگوراد روسیه 

ویچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه  بلگوراد در دیدار روز گذشته خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که از زمان آغاز گلوله باران این منطقه  توسط نیروهای مسلح اوکراین، تاکنون 25 نفر از ساکنان منطقه کشته شده و نزدیک به 100 نفر زخمی شده اند.

به گفته وی، طرف اوکراینی بطور مرتب شهرها و مناطق مسکونی غیرنظامی همجوار مرزی را  زیر آتش  توپخانه، خمپاره و موشک اندازهای خود قرار داده و این حملات تاکنون 25 کشته و 96 زخمی برجای گذاشته است.

کوله‌با: اروپا شروع به کار برای تامین جنگنده‌های اف-16 به اوکراین کرده است

در شرایطی که هنوز موضوع انتقال تانکهای لئوپارد از سوی کشورهای اروپایی به کی‌یف مورد توافق قرار نگرفته است، دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین مدعی شد که برخی از مقامات اروپایی موضوع تهیه جنگنده‌های اف-16 آمریکایی برای ارتش اوکراین را مطرح کرده و «در حال کار روی آن هستند».

کوله‌با بامداد امروز، چهارشنبه در صفحه فیس بوک خود به گفتگویی با یکی از "همتایان اروپایی خود" که از بردن نامش خودداری کرد، اشاره و یادآور شد که او وعده داده که اروپا  در حال "کار کردن" روی موضوع جنگنده‌های اف-16 است که کی‌یف روی دست یافتن به آنها حساب کرده است.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در تاریخ 20 ژانویه، از طریق کنفرانس ویدئویی با شرکت کنندگان در نشست وزیران دفاع در پایگاه هوایی رامشتاین آمریکا در آلمان، ابراز امیدواری کرده بود که کی‌یف بتواند در آینده نزدیک هواپیماهای جنگنده F-16 و موشک های دوربرد از کشورهای غربی دریافت کند. 

پیش از این نیز در جریان مباحثات داخلی در پارلمان هلند موضوع تامین جنگنده‌های اف-16 مطرح شده بود. بعداً، مارک روته، نخست وزیر این پادشاهی، گفت که این موضوع در حال حاضر مورد بحث قرار ندارد، چرا که "تامین جت های جنگنده گامی بسیار جدی است."

کرملین اطلاعات سی.ان.ان درباره  اعلام بسیج مضاعف در روسیه را غیر قابل اعتماد خواند

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، شب گذشته اعلام کرد که اطلاعات منتشر شده توسط شبکه تلویزیونی سی.ان.ان CNN در مورد احتمال بسیج 200 هزار نفر دیگر که گویا از سوی رهبری روسیه در نظر گرفته شده، قابل اعتماد نیست.
وی در پاسخ به این سئوال خبرگزاری تاس در باره اینکه آیا گزارش منتشره CNN مانند شایعات قبلی در شبکه‌های اجتماعی در خصوص این موضوع غیرقابل اعتماد است یا صحت دارد، گفت: «دقیقاً. این اطلاعات قابل اعتماد نیست.»

پیش از این سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه گفته بود که شایعاتی مبنی بر موج جدیدی اعلام بسیج در روسیه از سوی دیگر کشورها منتشر شده و نادرست است. پسکوف پیشنهاد کرد که تنها به اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در این زمینه توجه شود. 

سفیر روسیه قطع روابط دیپلماتیک با لهستان، به ابتکار مسکو، را رد کرد

سرگئی آندریف، سفیر روسیه در لهستان در مصاحبه با روزنامه ایزوستیا که صبح امروز منتشر شد، تاکید کرد، در خصوص کاهش روابط دیپلماتیک با ورشو، مسکو "آماده هرگونه روند اوضاعی" است، اما به ابتکار خود هیچ اقدامی را آغاز نمی کند، بلکه تنها به اقدامات غیردوستانه طرف لهستانی پاسخ مناسب خواهد داد.

این دیپلمات تاکید کرد: «در اصل، ما هیچ قطع یا پایین آوردن سطح روابط دیپلماتیک را آغاز نخواهیم کرد، بلکه فقط به اقدامات غیردوستانه «غیر شرکای» غربی خود واکنش کافی و البته قاطع و تند نشان می دهیم. البته در شرایط فعلی می توان از آنها انتظار هر چیزی داشت، ولی ما مدت هاست که برای هر سناریویی آمادگی داریم.»

در اواسط ماه ژانویه، سفیر سابق لهستان در روسیه، ابراز عقیده کرد که همه کشورهای اتحادیه اروپا و ایالات متحده باید سفیران روسیه را "صادر" کنند. بدین ترتیب، او پیشنهاد کرد که سطح روابط دیپلماتیک بین ورشو و مسکو به پایین ترین سطح کاهش یابد.

سفیر روسیه در لهستان همچنین یادآور شد که لهستان در حال حاضر بیش از 300 تانک T-72 شوروی به کی‌یف تحویل داده است، بنابراین ارسال چند تانک لئوپارد آلمانی به نیروهای مسلح اوکراین اساساً چیزی را در روابط بین مسکو و ورشو تغییر نخواهد داد. ا

وزیر خارجه اوکراین: تمایلی به انعقاد توافقاتی مانند مینسک با روسیه نداریم

دیمیتری کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین روز گذشته در مصاحبه با نشریه پولیتیکو تاکید کرد گفت که این کشور قرار نیست با طرف روسی توافقنامه صلحی مشابه توافقنامه مینسک برای حل و فصل مناقشه منعقد کند. 

کوله‌با تاکید کرد که اشتباهات صورت گرفته در توافق‌های مینسک که در سال‌های 2014-2015 توسط مسکو و کی‌یف با میانجی‌گری برلین و پاریس به دست آمد، «باید نمونه‌ای باشد برای عدم مذاکره با روسیه». به گفته وی، طراحان آن توافق‌ها مطمئن بودند که تحکیم وضعیت موجود و کاهش شدت خصومت‌ها به کمرنگ شدن درگیری کمک می‌کند، اما چنین اتفاقی نیفتاد.

وی گفت: "هر توافقنامه مینسک-3 احتمالی تنها یک نتیجه خواهد داشت و آن یک جنگ خونین تر" است. این دیپلمات گفت که متحدان اوکراینی "باید نه اوکراین، بلکه روسیه را مجبور به امتیاز دادن" در چارچوب مذاکرات احتمالی درباره صلح کنند.

شبکه اسکای نیوز کشته شدن دو مزدور انگلیسی دیگر در اوکراین را تایید کرد

شبکه تلویزیونی انگلیسی اسکای نیوز شب گذشت، سه شنبه گزارش داد که دو شهروند انگلیسی در نزدیکی شهر سوله‌دار در منطقه دونتسک جان باختند: کریس پری 28 ساله و اندرو باگشاو 48 ساله در 7 ژانویه در جریان درگیری شدید ناپدید شده بودند. یک گلوله توپ به خودروی آنها اصابت کرد و اکنون مشخص است که هر دو کشته شدند.

این کانال تلویزیونی یادآور شد که این دو شهروند انگلیسی در کنار نیروهای نظامی اوکراینی در حال جنگیدن علیه روسها بودند.  

چند روز قبل مشخص شد که یک گروه از تک تیراندازان انگلیسی و آمریکایی که در منطقه خرسون شناسایی شدند. یکی از مقامات نیروهای امنیتی روسیه گفت که یک گروه مزدور آمریکایی-انگلیسیی که عمدتاً تک تیرانداز بودند برای ایجاد رعب و وحشت در بین مردم روس زبان منطقه در آنجا تردد دارند.

پیش از این، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده بود که از 1000 تا 3000 مزدور خارجی در نبردهای مختلف در مناطق شرقی اوکراین مشارکت دارند. در این گزارش یادآوری شده که مزدوران خارجی تنها زمانی که کشته یا اسیر می شوند، در غرب مورد توجه قرار می گیرند.

پنتاگون: هنوز در مورد تحویل تامین تانک‌های آبرامز به کی‌یف تصمیم گیری نشده است

پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون، شب گذشته، سه‌شنبه، اعلام کرد که کاخ سفید هنوز امکان تحویل تانک‌های آبرامز آمریکایی به اوکراین را موردبررسی قرار نداده است. 

وی در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت: «در حال حاضر چیزی برای اعلام ندارم و وقتی  این موضوع تصمیم گرفته شود، البته به شما اطلاع خواهیم داد.»

به گفته وی، واشنگتن تماس نزدیک خود با مقامات اوکراینی و دیگر شرکای خود در مورد "فوری ترین نیازهای اوکراین به کمک نظامی، از جمله  نیازهای کوتاه مدت و بلند مدت" را حفظ خواهد کرد. 

سفیر جدید آمریکا قبل از پایان ژانویه کار خود در روسیه را آغاز خواهد کرد

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، شب گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که خانم "لین تریسی"، سفیر جدید ایالات متحده در روسیه تا قبل از پایان ماه ژانویه کار خود را در نمایندگی دیپلماتیک در مسکو آغاز خواهد کرد. 

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاران گفت: «من می توانم تأیید کنم که سفیر تریسی با آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه دیدار کرده است. این دیدار فرصتی بود برای بحث با همتای روسی درباره برخی مسائل در روابط دوجانبه. انتظار داریم سفیر تریسی در روزهای آینده برای تقدیم استوارنامه خود به روسیه سفر کند. انتظار می رود سفیر اواخر همین ماه در محل خدمت خود حضور داشته باشد.»

پرایس همچنین یادآور شد که در جریان گفتگوی دو دیپلمات روسی و آمریکایی، موضوع حل و فصل بحران اوکراین مطرح نشده است.

روز گذشته مشخص شد که سفیر جدید آمریکا در مسکو با آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در ایالات متحده ملاقات کرده است.

پیش از این نیز گزارش شده بود که لین تریسی، سفیر جدید آمریکا در روسیه طی روزهای آینده وارد مسکو خواهد شد.

بورل: بسیار مهم است که بلگراد از سیاست اتحادیه اروپا در قبال روسیه پیروی کند

جوزپ بورل، مسئول دیپلماسی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در دیدار با ایویکا داچیچ، معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه صربستان به این موضوع تاکید کرد که مقامات بلگراد باید از خط مشی سیاسی اتحادیه اروپا در قبال روسیه پیروی کنند. 

بورل بر اهمیت افزایش توافق بر سر یک سیاست مشترک به همراه اتحادیه اروپا در قبال روسیه و اقدامات این کشور در اوکراین اشاره کرد. وی بر انتظارات قوی مقامات بروکسل از صربستان به عنوان یک کشور نامزد تأکید کرد که باید از اتحادیه اروپا در مواضع و تصمیمات سیاست خارجی خود در راستای انتخاب استراتژیک خود برای ادغام اتحادیه اروپا حمایت کند.

یک روز قبل، الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان تاکید کرد که صربستان به دلیل درگیری نظامی در اوکراین، مورد حمله و اعمال فشار بسیار زیادی از سوی غرب قرار گرفته و این کشور را به توقف یکپارچگی اروپایی، توقف سرمایه گذاری و تحریم ها تهدید می کنند.

زلنسکی از سفر رئیس جمهوری فنلاند به کی‌یف خبر داد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز سه شنبه اعلام کرد که سائولی نینیستو، همتای فنلاندی وی به کی‌یف سفر کرده است. 

زلنسکی در کانال تلگرامی خود نوشت: من به رئیس جمهور فنلاند که به کشور ما سفر کرده خوش آمد می گویم. اوکراین از حمایت فنلاند و مردم فنلاند قدردانی می کند.

دفتر رئیس جمهور فنلاند نیز تایید کرد که رئیس جمهوری این کشور در مورد روند اوضاع فعلی در اوکراین با مقامات این کشور گفتگو خواهد کرد. طبق این اطلاعات، سائولی نینیستو، روز سه‌شنبه به اوکراین سفر کرده و با ولادیمیر زلنسکی در کی‌یف دیدار خواهد کرد.
این دفتر به خبرنگاران گفت: این دیدار برای نشان دادن حمایت قوی و مداوم فنلاند از اوکراین است. 

 هفته گذشته، وزارت دفاع فنلاند اعلام کرد که بیش از 400 میلیون یورو کمک نظامی مضاعف به اوکراین ارسال خواهد کرد.

گروسی: بازرسان آژانس تجهیزات نظامی در نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین پیدا نکردند

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز گذشته، سه‌شنبه در پارلمان اروپا در بروکسل بیان کرد که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در نتیجه بررسی های انجام شده، تجهیزات نظامیخاصی را در محوطه نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین پیدا نکردند.

وی گفت: تیم ما با همکاری مدیریت اوکراین بررسی کردند که آیا تجهیزات نظامی وجود دارد یا خیر که البته نتیجه این بررسی ها منفی بود و قرار است گزارشی تهیه کنیم.

موضوع نگهداری سلاح و تجهیزات نظامی ارسالی از غرب در نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین پیش از این از سوی مقامات روسی مطرح شده بود. 

پراگ قصد ندارد تانک‌های لئوپارد 2 را به کی‌یف بفرستد

پتر فیالا، نخست وزیر جمهوری چک روز گذشته پس از دیدار با اولاف شولز، صدراعظم آلمان اعلام کرد که مقامات پراگ  قصد ندارند تانک‌های جنگی لئوپارد 2 ساخت آلمان را به اوکراین بفرستد، برای اینکه طرف چک نگران تضمین امنیت خود است.

نخست وزیر فیالا  گفت: "اکنون امکان ارسال لئوپارد 2 وجود ندارد، زیرا ما برای امنیت خود به این تانک‌ها نیاز داریم."

پیش از این وزارت دفاع چک اطلاعات مربوط به قصد ارسال تانک های لئوپارد 2 به کی‌یف که از آلمان در قالب غرامت برای انتقال قبلی تانک‌های T-72 شوروی به اوکراین دریافت شده بود، را تکذیب کرد.

جانسون نظر خود در مورد پیوستن اوکراین به ناتو را تغییر داده است

بوریس جانسون، نخست‌ وزیر سابق انگلیس، خواستار عضویت اوکراین در ناتو شده است، اگر چه او قبلاً گفته بود که این امر در آینده قابل پیش‌بینی «حتی نزدیک به غیرممکن است». 

او روز سه شنبه در مقاله‌ای برای روزنامه دیلی میل در این باره اظهار نظر کرده است. به عقیده وی، دلیل بحران اوکراین این بود که ائتلاف آتلانتیک شمالی برای مدت طولانی وعده عضویت اوکراین را داده بود، اما تاکنون این کشور پذیرفته نشده است.

جانسون نوشت: «نتیجه ناکامی چندین ساله ما در عمل به وعده خود و اجازه دادن به اوکراینی‌ها تحت حمایت چتر دفاعی ناتو چیست؟ نتیجه خونین ترین درگیری در اروپا در 80 سال گذشته است.»

او خواستار «اصلاح این اشتباه» در اسرع وقت و گنجاندن اوکراین در ائتلاف آتلانتیک شمالی شد. این سیاستمدار گفت: «به منظور شفافیت، ثبات و صلح بلندمدت، اکنون واضح است که اوکراین باید به ناتو بپیوندد، در حالی که قبل از شروع درگیری ای وضعیت مشخص نبود».

جانسون همچنین مدعی شد که اوکراینی‌ها برای اروپا می جنگند، بنابراین وظیفه اصلی کشورهای اروپایی ادامه کمک به اوکراین است. وی افزود:  «کار ما این است که به اوکراین کمک کنیم تا هر چه سریعتر پیروز شود. این افراد برای همه ما می جنگند. پس بیایید اکنون به اوکراینی‌ها هر آنچه برای پیروزی نیاز دارند بدهیم.»

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 996745