jkh
28 دی 1401 - 16:37

اختلاف آلمان و کمیسیون اروپایی بر سر چگونگی واکنش به قانون ضد تورم آمریکا

در حالی که کمیسیون اروپایی می‌خواهد با برنامه‌ای مشابه به قانون کاهش تورم آمریکا پاسخ دهد، اما وزیر دارایی آلمان این طرح پیشنهادی کمیسیون را رد می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "ان تی وی" آلمان، ایالات متحده صنعت خود را با یارانه از رقابت اروپایی دور می کند. اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپایی اکنون می‌خواهد با برنامه‌ای مشابه برای اتحادیه اروپا، از این روند پیروی کند. البته این طرح با استقبال کمی از سوی کریستین لیندنر، وزیر دارایی فدرال آلمان مواجه شده است.

حالا بدون توجه به نگرانی های آلمان، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، می خواهد صنعت را در برابر رقابت ایالات متحده و چین با "صندوق حاکمیت اروپایی" مسلح کند . فون در لاین در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت: او می‌خواهد اروپا را به خانه فناوری پاک و نوآوری‌های صنعتی تبدیل کند. کریستین لیندنر، وزیر دارایی فدرال آلمان مجدداً در مورد بسته یارانه ای در مقیاس بزرگ اتحادیه اروپا به عنوان پاسخی به میلیاردها بودجه ایالات متحده برای صنعت خود هشدار داد.

لیندنر در داووس در پاسخ به این سوال که آیا اتحادیه اروپا باید قانون کاهش تورم خود را (IRA) معرفی کند یا خیر تاکید کرد: نه، ما مجاز به انجام این کار نیستیم. این نام قانونی است که در تابستان توسط ایالات متحده تصویب شد و یارانه های هنگفتی را به عنوان مثال در قالب معافیت های مالیاتی هنگام خرید خودروهای برقی یا برای گسترش انرژی های تجدیدپذیر در نظر می گیرد.

انتقادات شدیدی در اتحادیه اروپا علیه این قانون کاهش تورم آمریکا وجود دارد زیرا این بودجه عمدتاً به تولیدات در ایالات متحده مرتبط است. کمیسیون اتحادیه اروپا و دولت آلمان این اقدام را "تبعیض آمیز" علیه شرکت های اروپایی دانسته و محکوم می کنند.

فون در لاین گفت که به عنوان یک پاسخ به این قانون به صندوق حاکمیت در میان مدت متکی است. به گفته وی این امر باید بودجه تحقیقات، نوآوری و پروژه های صنعتی استراتژیک را که برای دستیابی به اهداف آب و هوایی اتحادیه اروپا ضروری است، افزایش دهد. او نگفت که این پول از کجا می آید. آلمان و سایر مشارکت کنندگان خالص در بودجه اتحادیه اروپا با این برنامه جدید تامین مالی بدهی مخالفند.

فون در لاین از تلاش های تهاجمی برای جذب متخصصان اروپایی در زمینه آب و هوا به کشورهای ثالث، به چین یا جایی دیگر صحبت کرد. وی ظاهراً به دلیل توجه به مذاکرات جاری با واشنگتن، نامی از ایالات متحده آمریکا نبرد.

از طرفی لیندنر در داووس به اتحادیه اروپا درباره رقابت بر سر اینکه چه کسی می تواند یارانه های بیشتری بپردازد هشدار داد. به گفته وی به ویژه فرانسه برای تقویت صنعت خود به دنبال استثناهای مربوطه در قوانین رقابت اروپایی است.

کاترین تای، نماینده تجاری ایالات متحده، هشدارهای مربوط به مسابقه یارانه یا "جنگ تجاری" با ایالات متحده از طرف اتحادیه اروپا را مبالغه آمیز خواند. وی پیش از دیدار با والدیس دامبروسکیس، معاون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، در بروکسل، از درام زیادی که در این گونه اظهارات وجود دارد گله کرد.. تای همچنین اتهامات مبنی بر اینکه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، اهداف حمایت گرایانه را با برنامه یارانه دنبال می کند، رد کرد. او تاکید کرد که سیاست صنعتی به اشتباه با نگرش «همه چیز را برای خودت بگیر» برابر می‌شود. وی تاکید کرد: اما برای بایدن مسئله یک "رویکرد هماهنگ" با شرکا مطرح است.

مذاکرات با ایالات متحده برای ایجاد معافیت برای شرکت های اتحادیه اروپا در قانون کاهش تورم آمریکا تاکنون کند بوده است. سران کشورهای اتحادیه اروپا می خواهند در یک نشست ویژه در 9 و 10 فوریه ( 20 و 21 بهمن ماه) در بروکسل درباره پاسخ مشترک به این برنامه یارانه های ایالات متحده بحث کنند.

با قانون کاهش تورم، ایالات متحده برای بخش هایی از اقتصاد خود یارانه هایی را قرار داده است. این قانون مزایایی را برای شرکت هایی که در ایالات متحده تولید می کنند فراهم می کند.

"جو بایدن"، رئیس جمهور آمریکا قانون کاهش تورم را در ماه اوت امضا کرد. این قانون برنامه کمکی 370 میلیارد دلاری را پیش بینی می کند که از جمله، انرژی های تجدیدپذیر و صنعت را در مبارزه با تغییرات آب و هوایی تقویت می کند. با این حال، این شامل بندهایی نیز می شود که شرکت ها باید در ایالات متحده سرمایه گذاری و تولید کنند.

این موضوع اتحادیه اروپا را نگران کرده است، زیرا می ترسد شرکت های اروپایی نیز تولید خود را به خارج از کشور منتقل کنند. کمیسیون اروپایی بر این عقیده است که شرکت های اتحادیه اروپا در مقایسه با رقبای آمریکایی خود در وضعیت نامساعدی قرار دارند. اتحادیه اروپا به دنبال استثناهایی در این قانون است، همانطور که برای کانادا و مکزیک وجود دارد.

اتحادیه اروپا نگران است که طرح 430 میلیارد دلاری واشنگتن با هدف کاهش مالیات برای تولید داخلی در بخش انرژی، ممکن است کسب و کارهای اتحادیه اروپا را به سمت آمریکا جذب کند و به ضرر شرکت‌های اروپایی از جمله کارخانه‌های تولید خودرو شود.

این طرح برای حفاظت از آب و هوا و امنیت انرژی، بزرگترین سرمایه گذاری در مبارزه با گرمایش جهانی در تاریخ ایالات متحده محسوب می شود. این قانون از جمله یارانه برای خودروهای الکتریکی، باتری‌ها و پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر "ساخت ایالات متحده آمریکا" را برنامه ریزی کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 984988