jkh
09 مرداد 1401 - 13:14

سیل ۲۷۷ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری وارد کرد

سرپرست جهادکشاورزی استان چهارمحال و بختیاری گفت: در پی سیلاب‌های اخیر، مجموعا ۲۷۷ میلیارد تومان در زیربخش‌های مختلف بخش کشاورزی خسارت وارد شده است.

- اخبار استانها -حسین برزگر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد اظهار داشت: عمده اقدامات قبل از سیلاب بود پس از رخ دادن سیل نزدیک 48 تیم از جهاد کشاورزی و 20 تیم از صندوق بیمه محصولات کشاورزی مشغول ارزیابی هستند، یک دستگاه بیل مکانیکی برای لایروبی قنوات در بارده مستقر شده است و حدود 4 و نیم تن جو و 5 تن خوراک آماده برای دامداران بارده تهیه و ارسال شد.

شهرکردشهرکردویبا بیان اینکه  170 کیسه آرد خارج از سهمیه برای روستای بارده صورت گرفت و برای همین مشکل نان در این مطنقه وجود ندارد، بیان داشت: برآورد اولیه خبر از خسارت سیل به حدود هزار و 50 هکتار سطوح اراضی زراعی و 155 هکتار سطوح محصولات باغی می‌دهد، تا این لحظه در منطقه روستایی 600 راس دام سبک تلف، 10 راس دام سنگین تلف و 100 واحد دامداری آسیب دیدند.

سرپرست جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به خسارت سیل به 35 مزرعه شیلات و تلف شدن 600 تن ماهی، گفت: به 120 کیلومتر جاده بین مزارع، 20 کیلومتر و 45 مورد کانال‌های آبیاری، سربند و پمپاژ و سرریزها نیز خسارات جدی وارد شد. اکنون در سطح استان بیشترین خسارت به زیرساخت‌ها وارد شده است‌.

برزگر با بیان اینکه هم‌اکنون در فصل آبیاری بوده و محصولات باید آبیاری شوند، بیان داشت: متاسفانه داخل قنوات گل و لای است و سربندها مسدود شدند که باید در اولین فرصت پاکسازی شوند، در بحث علوفه و خوراک دام بیش از 1600 تن خسارت و 6 هزار و 250 کلونی زنبور عسل از سیل آسیب دیدند.

وی  با اشاره به جمع خسارت‌ها در براورد اولیه، خاطرنشان کرد: مجموعا 277 میلیارد تومان در زیربخش‌های مختلف خسارت وارد شده است. شایان ذکر است که نحوه آماردهی باید از یک مرجع باشد تا تناقض در موضوعات شکل نگیرد.

برزگر با بیان اینکه خسارت بخشی از محصولات زراعی را بیمه پوشش می‌دهد، ادامه داد: رفع معضلات مربوط به قنوات و کانال‌ها که کشاورزان و باغداران بتوانند محصول خود را آبیاری کنند و محصولات خشک نشوند، فعلا در اولویت است.

خسارت 32.5 میلیارد ریالی سیل به بناهای تاریخی سیستان و بلوچستان

خسارت 32.5 میلیارد ریالی سیل به بناهای تاریخی سیستان و بلوچستانسیل 31میلیارد ریال به زیرساخت‌های برق کهگیلویه و بویراحمد خسارت زد

سیل 31میلیارد ریال به زیرساخت‌های برق کهگیلویه و بویراحمد خسارت زدامام جمعه یزد: برای جبران خسارت های وارده به مردم یزد تسریع شود

امام جمعه یزد: برای جبران خسارت های وارده به مردم یزد تسریع شودسرپرست جهادکشاورزی استان چهارمحال و بختیاری در پایان مطرح کرد: تناقض‌هایی در آمارهای مربوطه به خسارات شیلات وجود دارد که نیاز است از از یک مرجع واحد و رسمی این خسارات اعلام شود.

انتهای پیام/7540/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 505232